„Neveld a gyermeket a neki megfelelő módon…” (Példabeszédek 22,6a)
2025. március 20-án rendezték meg Debrecenben a „Hátrányos helyzetű fiatalok képességkibontakoztatása és tehetséggondozása a református intézményekben” elnevezésű konferenciát, melynek szervezői a MRE Oktatási Szolgálat és a Wáli István Református Cigány Szakkollégium voltak. E konferencia ünnepélyességét emelte az Egyetemi Templom Református Missziói, Kulturális és Konferenciaközpont csodálatos belső világa.
A Református EGYMI Debreceni Tagintézmény munkatársai jelenleg több olyan intézményben is dolgoznak, ahol hátrányos helyzetű gyermekekkel foglalkoznak, így örömmel fogadták a lehetőséget, hogy részt vehetnek a rendezvényen.



A konferencia nyitó áhítatát Dr. Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke tartotta, majd Dr. Kovács Edit a Belügyminisztérium társadalmi esélyekért felelős helyettes államtitkára előadásában bemutatta a Magyar Kormány fejlesztési lépéseit a hátrányos helyzetűek képességkibontakoztatására és tehetséggondozására vonatkozóan.
Ezt követően a MRE oktatási koncepcióját ismertette Bruckner László a MRE Oktatási Szolgálat főigazgatója.


A konferencia első szakaszát a Debreceni Egyetem kutatója Prof. Dr. Pusztai Gabriella előadása zárta. A jövő stratégiáját megalapozó háttérkutatások című előadásában a professzor kiemelte, hogy az egyházi intézmények jelentős hozzáadott értéket képviselnek azzal, hogy a szülőket bevonják az oktatási intézmények életébe, rendezvényeibe
A szünet után a második szakaszt Baloghné Maklári Mónika pedagógiai szakértő, az RPI munkatársa nyitotta meg. Előadásában bemutatta intézményük munkáját a tehetséggondozás, versenyszervezés területén.

A következő előadó intézményünk, a Református EGYMI országos szakmai koordinátora Dr. Haklné Papp Magdolna volt, aki egyrészt bemutatta intézményünk jelenlegi tehetséggondozó ellátását, másrészt összefoglalta azokat a szakmai alapokat és lehetőségeket, amellyel a tehetséggondozó ellátásunk segíteni tudja a hátrányos helyzetű, kettős különlegességgel bíró gyermekek fejlődését.


A Fejlesztési projekt a református szakképzésben címmel Kovács Anikó a MRE OSZ, projektvezető előadásán a programban résztvevő gyermekek videójának megtekintése mosolyt csalt mindannyiunk arcára.
Az egyetemi roma szakkollégiumi modell eredményei és lehetséges fejlesztési irányai a Wáli István Református Cigány Szakkollégiumban címmel pedig Mózes Áron igazgató úr számolt be tapasztalataikról és eredményeikről.



Az előadások sorozatát Balogh Tibor festőművész zárta a Fejlesztés a (Képző)művészet eszközrendszerével című előadásával.
A konferenciához kapcsolódott „Az árvaság szakralitása” című kiállítás, melyen Balogh Tibor, Borkó Marianna, Káli-Horváth Kálmán, Kiss Sándor és Vári Zsolt szebbnél szebb alkotásaiban gyönyörködhettünk.

A konferencián elhangzott szakmai útravalókat Isten segedelmével magunkkal visszük és tehetséggondozó munkánkban kamatoztatjuk tovább.
Debrecen, 2025. március 24.
Gergely Zoltán Imréné és Dr. Haklné Papp Magdolna
tehetséggondozó koordinátorok
A képek forrása: