Budapesti Tagintézmény

A Református Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény Budapesti Tagintézménye alapfeladata a pedagógiai szakszolgálat keretein belül a gyógypedagógiai tanácsadás, korai fejlesztés, oktatás és gondozás, nevelési tanácsadás, logopédiai ellátás, gyógytestnevelés, kiemelten tehetséges gyermekek, tanulók gondozása, valamint utazó gyógypedagógusi hálózat működtetése.

A Református Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény Budapesti Tagintézménye 2012 szeptemberében kezdte megműködését, akkor még Református Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény Budapesti Tagintézménye, Bethesda KIDSz néven. 2012-2015 között a kora gyermekkori diagnosztika valamint a komplex egyéni és csoportos gyógypedagógiai fejlesztés, terápia és tanácsadás volt az intézmény fő profilja. 2015 szeptemberétől ez a tevékenység egyéb pedagógiai szakszolgálati feladatellátási területekkel bővült, mégpedig a nevelési tanácsadás, logopédiai ellátás, gyógytestnevelés, tehetséggondozás területeivel. Ezeket az ellátásokat a velünk szerződésben lévő 11 református köznevelési intézményben nyújtjuk, amelyek között óvodától gimnáziumig minden megtalálható. Amitől mások vagyunk az egyházi jellegen túl a kerületi szakszolgálatokhoz képest, az az, hogy a tanulók, gyermekek a számukra szükséges segítséget az óvodájukon, iskolájukon belül, helyben kapják meg.Utazó gyógypedagógiai hálózatunk révén pedig az SNI-s gyermekek komplex megsegítése is megvalósul.

2019 szeptemberében Bethesda KIDSz néven a diagnosztikai részlegünk a Bethesda Kórház fenntartása alá került. Ennek a szervezeti változásnak a következményeként 2019. szeptember 1-től új néven, Református EGYMI Budapesti Tagintézménye, új központi helyszínen, Bakáts
utca 1-3 félemelet 4., nyújtjuk a szolgáltatásainkat.

Hétköznapjaink örömei

A tavalyi tanévben könnyebb volt eseményeket, történéseket megjeleníteni ezen a felületen, hiszen rendszeresen voltak nálunk közös programok, rendezvények, találkozók. De a tavaszi karantén mindent megváltoztatott. Az online oktatás, fejlesztés nagy kihívást jelentett számunkra technikailag és szakmailag is. Augusztus végén a személyes találkozások során reméltük, hogy ezt a tanévet már a hagyományos keretek között tudjuk megkezdeni. Hálásak vagyunk azért, hogy szeptember-október hónapban majdnem teljes egészében a megszokott módon tevékenykedhettünk. Napjainkra az online és a személyes találkozások párhuzamos megléte már kezd rutinná válni.

A központi épületünkben a korai fejlesztésben dolgozó munkatársak szeptemberben nagy lendülettel vetették bele magukat a munkába. Jó volt újra találkozni a családokkal, látni, mennyit változtak, fejlődtek a gyerekek ezekben a nem könnyű hónapokban is. Nagy örömünkre jelenleg is folyhatnak még az egyéni és csoportos fejlesztések, tanácsadások. Újonnan is sok gyermek érkezik hozzánk nevelési tanácsadás keretein belül végzett állapotfelmérő vizsgálatra. A járvány folyamatos jelenléte miatt viszont számos új dolgot kellett bevezetnünk/megszoknunk, alkalmazkodva és betartva a minisztériumi előírásokat, ajánlásokat:az intézménybe belépők hőmérsékletének megmérése és dokumentálása
– a bejáratnál elhelyezett kézfertőtlenítő kötelező használata,
– az intézmény egész területén kötelezően használandó maszk a szülők és a fejlesztő szakemberek számára
– a fejlesztő foglalkozások szűkebb körben való megtartása (csak egy szülő jelenlétében lehet lefolytatni)
– két foglalkozás között 10 perces szellőztetés biztosítása a teremben
– a gyakran használt felületek fertőtlenítő szerrel történő áttörlése
– a játékok és eszközök tisztántartása, használat utáni fertőtlenítése

Örömmel vesszük, hogy a korai fejlesztésben résztvevő családok többsége a járványveszély ellenére is még mindig a személyes megjelenés mellett dönt. Igyekszünk minden tőlün telhetőt megtenni, hogy a szülők nyugodt szívvel hozhassák el hozzánk gyermekeiket az órákra, mivel a fejlesztéseken a személyes megjelenés a legjobb. Hiszen sokkal könnyebb egy kisgyermeket tanulási helyzetbe hozni, kihívások elé állítani, megfelelő mértékben megsegíteni, ha személyesen lehetünk jelen. Könnyebb a szülővel bizalmas beszélgetéseket folytatni, amibe belefér az otthoni tanácsadás, az esetleges panaszok meghallgatása, a problémás helyzetekre és viselkedésekre irányuló közös megoldáskeresés. Természetesen fenntartjuk az online fejlesztés lehetőségét is, így a szülők a személyes megjelenés helyett, nyugodtan kérhetnek online fejlesztő anyagot a heti óraszámuknak megfelelően.

Az általunk ellátott óvodákban és iskolákban is számos kiváló munkatársunk dolgozik: a gyógypedagógusokon, gyógytestnevelőkön, pszichológusokon, fejlesztő pedagógusokon át mindenki azon munkálkodik, hogy minden nehézség ellenére is folyamatosan, zökkenőmentesen elláthassuk a ránk bízott gyermekeket. Alkalmazkodunk az óvodai, iskolai lehetőségekhez, betartjuk a helyi egyedileg megszabott előírásokat. Ez nagy elhivatottságot és rugalmasságot igényel mindannyiunktól: megszokni az állandó maszkviselést, rendszeres fertőtlenítést és szellőztetést, a gyakori tanterem cseréket, az időszakos bezárások miatti online munkára való áttérést. De a célunk közös: mindent megtenni azért, hogy a fejlesztések online vagy személyes formában, de mindenképpen megvalósulhassanak. Bízunk benne, hogy a felívelő járványhelyzet ellenére sikerül minden családot és kollégánkat megóvnunk és minél tovább folytathatjuk a munkánkat.

A budapesti tagintézmény által ellátott nevelési-oktatási intézmények:
  • Baár-Madas Református Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium
  • Budapest-Budafoki Református Egyházközség Halacska Református Óvoda
  • Budapest-Fasori Református Kollégium Julianna Általános Iskolája és Csipkebokor Óvodája
  • Forrai Metodista Gimnázium és Művészeti Technikum
  • Karácsony Sándor Rózsatéri Református Általános Iskola és Óvoda