Folytatódott a dolgos március a Debreceni Tagintézmény logopédusai számára

A Logopédia Európai Napja alkalmából szervezett online képzést követően egy sokunk által régóta vágyott belső továbbképzésre került sor március 13-án Ilyésné Vadai Erika kolléganőnk jóvoltából A nyelvlökéses nyelés diagnosztikája és terápiája címmel. Az esemény – a szervezőknek köszönhetően – jelenléti formában valósulhatott meg Hajdúnánáson, a Kőrösi Csoma Sándor Református Gimnázium patinás épületében. A rendelkezésünkre bocsátott különterem igazán különleges és méltó helyszínéül szolgált a képzésnek, melyet ezúton is hálás szívvel szeretnénk megköszönni az intézménynek.

A megjelent logopédusok rövid köszöntését követően a nap főszereplője léphetett fel – szó szerint is – a katedrára, és kezdetét vette az előadás. Erika rögtön kis ajándékcsomaggal kedveskedett nekünk, melyben a terápia során hasznosítható különböző eszközöket találhattuk. A kis tasak tartalmát mindannyian izgatott érdeklődéssel szemléltük, és próbáltuk kitalálni, vajon mit, mire fogunk majd használni. Nem is kellett sokáig várnunk, hogy mindenre fény derüljön.

Bár a jelenlévők valamennyien képzett szakemberek, kezdésként mégis nagyon hasznosnak találtuk a nyelvlökéses nyeléshez kapcsolódó elméleti kérdések alapos, de lényegre törő felidézését. A jól strukturált diák mellett kolléganőnk előadásmódja jól követhetővé és érdekessé tette már az előadás ezen részét. Szó esett a kóros nyelésformák mellett a kísérő tünetekről, mint pl. a fogazati és szájpad eltérések, a szájlégzés, illetve a problémakör kialakulásában és fenntartásában szerepet játszó kóros szokásokról (pl. ujjszopás, túlzott cumihasználat).  Hallhattunk továbbá arról is, milyen komoly, pozitív irányú változás következett be az elmúlt években a tünetegyüttes fogorvosok általi megítélésében, már ami a kezelés logopédiai aspektusát illeti. Ennek eredményeként örömmel üdvözölhetjük a két szakma közötti szorosabb együttműködést. Jó érzés volt közvetlen tapasztalatból hallani, hogy ma már egyre több fogszabályozó szakorvos javasolja a kezelés megkezdése előtt a logopédiai terápiát, fel- és elismerve ezzel a munkánk nélkülözhetetlen voltát a páciensek, illetve a végleges siker elérése érdekében.

Az elméleti áttekintést követő rövid szünetben kávéval és finom pogácsával frissültünk fel a „nehezére”, avagy a terápia részletes, lépésről lépésre haladó megismerésére. Erika több évtizedes tapasztalatát nagy türelemmel, pontos instrukciókkal és fontos tanácsokkal karöltve adta át nekünk. Nagy örömünkre előkerült a kis csomagok tartalma is, ugyanis valamennyi terápiás feladatot saját élményű gyakorlással ismerhettünk meg – kollégánk figyelő szemei kíséretében. Rendkívül hasznosnak találtuk, hogy mi magunk lépésről lépésre próbáljuk kivitelezni azokat a mozdulatokat, melyeket elvárunk majd a terápia során a páciensünktől. Nemcsak megtanulhattuk, de meg is tapasztalhattuk a nehézségeket, az esetleges buktatókat, így biztos vagyok benne, hogy mindannyiunkban jobban tudatosult milyen apróságokra kell odafigyelni a terápiás munkánk során. Részletesen megismerhettük a folyamat minden lépését, mely során újra és újra emlékeztetett minket arra kollégánk, hogy csakis kis lépésekben, egymásra építve az egyes terápiás elemeket haladhatunk tovább, nem szabad és nem is érdemes siettetni a folyamatot. Szembesültünk azzal is, hogy micsoda tudatosság, elkötelezettség és kitartás szükséges a páciensek részéről a tünetmentesség eléréséhez, hisz a mindennapos gyakorlás ennek a terápiának a sikerében nélkülözhetetlen.

Azt gondolom nem túlzás azt állítanom, és talán a teljes jelenlévő társaság nevében is tehetem ezt, hogy Erika szaktudásának, több évtizedes tapasztalatának és oktatói múltjának köszönhetően olyan, a gyakorlati munkában hasznosítható, kézzel fogható tudást kaptunk, melyet manapság kevés szakmai továbbképzés tud megadni.

Köszönettel tartozunk mindenkinek, aki lehetővé tette, hogy ez a szakmai nap létrejöhessen.

 

Kovácsné Nyitrai Anikó

logopédus